4ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ελληνικής Γλώσσας«Κλείταρχος και Βερενίκη»

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με την Παιδαγωγική Εταιρεία Ελλάδος, προκηρύσσει τον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ελληνικής Γλώσσας «Κλείταρχος και Βερενίκη» στην Α/θμια Εκπαίδευση των σχολείων όλης της χώρας (Ε’ και Στ’ τάξεων) και σχολείων του εξωτερικού όπου διδάσκεται η ελληνική, για το σχολικό έτος 2022-2023.

Ο Διαγωνισμός θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2023, κατά τις δύο πρώτες διδακτικές ώρες.

Ο γλωσσικός διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες των Ε ́ και ΣΤ ́ τάξεων του Δημοτικού Σχολείου και υλοποιείται σε δύο επίπεδα: αφενός ο Κλείταρχος απευθύνεται κυρίως σε μαθητές που έχουν την ελληνική ως μητρική (ή πρώτη γλώσσα), αφετέρου η Βερενίκη σε μαθητές που μαθαίνουν την ελληνική ως δεύτερη/ξένη γλώσσα ή δικαιούνται διαφοροποιημένη εξέταση.

Η συμμετοχή στον Διαγωνισμό δεν έχει καμία οικονομική επιβάρυνση ούτε για τους μαθητές ούτε για το σχολείο.

Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να αναζητήσετε εδώ: http://kleitarhos-vereniki.primedu.uoa.gr/