Πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός Φυσικής Δημοτικού “Αριστοτέλης” 2024

Το Τμήμα Φυσικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και η Ελληνική Εταιρεία
Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση (ΕΕΦΕΕ) διοργανώνουν τον Πανελλήνιο Μαθητικό
Διαγωνισμό Φυσικών “Αριστοτέλης” 2024 για μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου
υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε μία φάση την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 ενδοσχολικά στα δημοτικά σχολεία –που θα δηλώσουν συμμετοχή– σε όλη τη χώρα καθώς και σε ελληνικά δημοτικά σχολεία του εξωτερικού, για δύο διδακτικές ώρες, (10:00-11:30).

Οι θεματικές ενότητες στις οποίες θα διαγωνιστούν οι μαθητές/τριες της Στ΄τάξης στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικών «Αριστοτέλης» 2023 είναι οι παρακάτω:
ΕΝΕΡΓΕΙΑ (όλη η ενότητα εκτός των ΦΕ: 4, 5, 6, 8, 10, 11), ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ (όλη η ενότητα), ΕΜΒΙΑ-ΑΒΙΑ (όλη η ενότητα), ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ (όλη η ενότητα)

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αναζητήσετε εδώ: http://micro-kosmos.uoa.gr/gr/announcments/diagonismoi_fysikon_dimotikou.htm.